Regulacje prawne wykonywania zawodu pielęgniarki w Norwegii

Znajomość prawa wykonywania zawodu pielęgniarskiego w Norwegii choć od pracowników wykształconych poza granicami Skandynawii nie jest sprawdzana, to jest ona jak najbardziej wymagana. Pracownik służby zdrowia odpowiedzialny jest za znajomość tego prawa, oraz jest zobligowany do jego przestrzegania.

Na równi z prawem idą Yrkesetiske retningslinjer, które są zasadami etyki zawodowej w pracy pielęgniarskiej. Etyka jest bardzo ważną częścią profesji pielęgniarskiej i to jej poświęca się dużo czasu podczas studiów pielęgniarskich, oraz w trakcie codziennie wykonywanej pracy.

Norweskie Ministerstwo Zdrowia (Helsedirektoratet) wyszczególniło podstawowe prawa i obowiązki, aktualne dla osób pracujących w norweskiej służbie zdrowia. Są one następujące:

  1. Ustawa o usługach zdrowotnych i opiekuńczych.

2. Prawa pacjenta.

3. Ustawa o personelu medycznym

4. Ustawa o specjalnych usługach medycznych.

5. Prawo zdrowia psychicznego.

6. Ustawa o ubezpieczeniach społecznych.

Oprócz wymienionych powyżej praw i obowiązków, dochodzą kolejne przepisy m.in. dotyczące chorób zakaźnych, alkoholu, tajemnicy zawodowej, aborcji itd.

Autor: nurseinnorway.com

W 2011 roku opuszczam Polskę i wyruszam wraz z rodziną do Norwegii. Od pierwszego dnia w Norwegii pracują w zawodzie, bo nie po to się uczyłam tyle lat żeby robić cokolwiek. Norwegia daje nam możliwości, których w Polsce pewnie nie moglibyśmy mieć.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: