Rallarvegen. Ścieżka rowerowa z zasłużonym mianem najpiękniejszej w Norwegii.

Rallarvegen od wielu lat uznawana jest za najciekawszą i najpiękniejszą trasę rowerową Norwegii. Trasa rozciągająca się między Haugastøl, Finse oraz Flåm, prowadzi przez fantastyczne pasmo górskie, co daje gwarancję niezapomnianych wrażeń.

Krótka historia Rallarvegen

W 1894 roku zadecydowano o wybudowaniu kolejowego traktu między Christianią, czyli pierwszą nazwą Oslo, a Bergen. Trasa ta, nazwana Bergensbanen, miała biec przez wysoki odcinek górski, który był odcinkiem dość wymagającym do wybudowania jak na tamte czasy. Projekt tej budowy był dość skomplikowany i wymagał początkowo wybudownia dróg prowadzących z dużych pobliskich miast leżących na tej lini do placu budowy. Niezbędne materiały budownicze dostarczano za pomocą transportu konnego. Już wtedy przy budowie traktu kolejowego korzystano z pomocy zagranicznych pracowników, nazywanych Rallar, co w połączeniu z norweskim słowem vegen, znaczącego droga, dało ostateczną nazwę Rallarvegen. Bergensbanen oficjalnie otwarto 27 listopada 1909r przez ówczesnego króla Haakona. Następnie latem 1974r otwarto ścieżkę rowerową. Nie była to nowo wybudowana trasa rowerowa, lecz otwarta na nowo droga prowadząca do miejsca budowy tegoż właśnie traktu kolejowego. W pierwszych latach po otwarciu trasa nie cieszyła się zbyt wielką popularnością. Dopiero od lat osiemdziesiątych zdobyła popularność dzięki reportażowi telewizyjnemu ukazanemu z norweskiej telewizji, opowiadającego o tejże trasie. Jadąc Rallarvegen można podziwiać w jaki sposób trasa była budowana, gdyż do dzisiaj zachowane są mury i mosty z tamtego okresu.

Gdzie zacząć?

Choć długość trasy ma zaledwie 83 km, warto wycieczkę podzielić na dwa dni. Dużo łatwiej jest zacząć wycieczkę w Haugastøl i jechać w kierunku Flåm z tego względu, że zdecydowany odcinek drogi jedzie się w dół. Zwłaszcza z Vatnahalsen. Do Haugastøl można dojechać autem lub koleją. Przy stacji kolejowej jest duży, darmowy parking a trasa zaczyna swój bieg około 800m od stacji kolejowej, której początek jest dobrze oznaczony.

Do miejsca startowego bez problemu wróci się pociągiem, jednak pamiętać należy, że bilety są dość drogie i miejsce na rower lepiej rezerwować z wyprzedzeniem.

Dla osób nie posiadających rowerów nie ma problemu z wypożyczeniem roweru np. w Haugastøl i oddaniem go we Flåm. Cena roweru zależna jest od typu roweru i czasu wypożyczenia.

Między innymi w sezonie (1.07 do 07.08) wypożyczenie roweru kosztuje 695 koron. Od 07.08 do 17.09 rowery można wypożyczać od czwartku do niedzieli za 795 koron. Każdy dodatkowy dzień w obu przypadkach kosztuje dodatkowe 200 koron. Dodatkowo można wypożyczyć sakwę na rower (100NOK). Niektóre wypożyczalnie mają w ofercie wypożyczenie przyczepki dla dziecka. Zainteresowanie w sezonie jest naprawdę duże, dlatego warto zamówić rower z wyprzedzeniem.

Zasady obowiązujące na trasie

Przede wszystkim należy zachować szacunek przyrodzie i napotkanym zwierzętom. Trasę najlepiej zaplanować w ciągu dnia, gdyż prowadzi ona przez wysokie góry. Nie należy zaśmiecać terenu. Na uwadze trzeba mieć to, że jest to trasa dziedzictwa kulturowego, dlatego standard tej trasy może sie różnić w niektórych miejscach. Z szacunkiem należy również podejść do napotkanych osób, a tam, gdzie jest zakaz biwakowania-przestrzegać go. Zaleca się sprawdzić prognozę pogody przed wyjazdem i dopasować odzież do warunków. Z zasięgiem telefonu na trasie jest różnie.

Ile czasu należy poświęcić na przejazd tej trasy?

Sprawa jest jak najbardziej indywidualna, zależna od pogody, umiejętności, wytrzymałości oraz kierunku jazdy. Według norweskich stron internetowych wymagany czas do pokonania tej trasy to 8-10 godzin z przerwami, jeśli zacznie się w Haugastøl i jedzie do Flåm. Jadąc z Flåm do Haugastøl należy przeznaczyć dużo więcej czasu ze względu na pokonywaną wysokość. Z Flåm leżącego na poziomie morza jedzie się ciągle pod górę do Myrdal (870m.n.p.m), a następnie do Fagernøt (1343m.n.p.m.).

Nocleg na trasie

Na trasie bez problemu można spać pod namiotem. Jest niewiele miejsc, gdzie ta forma noclegu jest zabroniona (w centrum Finse oraz na odcinku HaugastølTunga). Poza tym jest kilka hoteli po drodze (Haugastøl, Finse, Vatnahalsen, Flåm).

Sklepy

Wybierając się na wycieczkę należy zaopatrzyć się w dużą ilość jedzenia! Jazda na tej trasie jest naprawdę wymagająca. Między Flåm a Myrdal można zatrzymać się na małej farmie, gdzie sprzedawany jest kozi ser, wafle, kawa oraz sok. Poza tym w Myrdal, Finse i Haugastøl można kupić małe i drogie przekąski w kawiarniach przy stacjach kolejowych. Jeśli chodzi o wodę to bez problemu można napełnić butelkę wodą z rzek i jezior. Tych na tej trasie naprawdę nie brakuje. I woda naprawdę smakuje wyśmienicie!

 

Co należy ze sobą wziąć

  • wystarczającą ilość jedzenia, będziesz potrzebować dużo energi, uwierz mi!
  • bidon lub butelkę na wodę, na trasie nie brakuje miejsc do napełnienia jej
  • wodo- oraz wiatroszczelną odzież (pogoda w górach szybko się zmienia), polecam również rękawiczki, okulary słoneczne i czapkę
  • naładowany telefon komórkowy lub aparat do zdjęć- piękne widoki warto uwiecznić
  • kask rowerowy obowiązkowo-momentami są niebezpieczne zjazdy
  • zapasową dętkę, podstawowe klucze do roweru oraz pompkę (na drodze szutrowej nie trudno o dziurę)
  • zapasowe klocki hamulcowe są zalecane
  • krem do opalania, przy pięknej pogodzie łatwo o poparzenie słoneczne

Kiedy wybrać się w trasę

Przejazd trasa zalecany jest w okresie letnim. Mimo letniej pory roku można spodziewać się leżącego śniegu.

Jak można podzielić trasę

Haugastøl (1000m n.p.m) ⇒ Finse (1222m n.p.m.)

Odcinek ma 27 km z różnicą wysokości 222m. Wzrost wysokości nie jest odczuwalny ze względu na długość trasy. Trasa ciągnie się drogą szutrową w bardzo dobrej kondycji, mija się dużą ilość ciekawych, oryginalnych, kamiennych mostów z czasu budowy. Górzysty teren jest wyjątkowo ciekawy i zapierający dech w piersiach. W Finse przy stacji znajduje się hotel w którym można przenocować. Jest również opcja zjedzenia posiłku w schronisku DNT (Det Norske Turistforening), znajdującego się nieco po lewej stronie, około 400m od stacji kolejowej.

Finse ⇒ Hallingskeid (1110m n.p.m.)

Odległość między miejscowościami wynosi 21km. Na tym etapie po zachodniej stronie rozciąga się lodowiec Hardangerjøkulen. Tu też mija się piękny dom wybudowany w 1904r na potrzeby budowy Bergensbanen. W nim mieszkali pracownicy oraz lederzy budowy. Dzisiaj można napić sie w nim kawy w Rallarcafe, oraz obejrzeć wystawę o życiu kolejarzy.

20180707_135224

Hallingskeid⇒ Vatnahalsen (812m n.p.m)

Trasa, 15km, prowadzi głównie w dół po kamienistym i średnio przyjemnym podłożu, odcinkami są ostre zjazdy. Przejeżdza się obok hotelu Vatnahalsen, w którym jest możliwość noclegu. Tu można zadecydować, czy dojechać do stacji kolejowej Myrdal i wrócić do Haugastøl, czy też kontynuować jazdę do Flåm.

20180707_151604
20180707_144337
Mimo upalnego lata, na niektórych odcinkach ciągle leżał śnieg.

Vatnahalsen⇒ Flåm (0m n.p.m.)

Ten siedemnastokilometrowy odcinek to czyste szaleństwo! Droga prowadzi w dół, początkowo jest ostry zjazd z dużą utratą wysokości. Następnie jedzie się piekną doliną na której wypasane są zwierzęta. Po prawej stronie znajduję się mała farma z przyjemną kawiarenką, gdzie można zakupić między innymi sery własnej produkcji, kawę i inne przekąski. Większa część trasy jest szutrowa, jednak ostatni odcinek jest asfaltowy. Od momentu kiedy mija się mały parking samochodowy, należy zachować szczególną ostrożność w trakcie jazdy. Droga jest wąska, kręta i należy ją dzielić z innymi rowerzystami, pieszymi oraz jeżdzącymi tam autami. Droga często krzyżuje się z Flåmsbanen. Na końcu tego odcinka dojeżdża się do malowniczej miejscowości Flåm, nie bez przyczyny wpisanej na listę UNESCO.

20180707_115731

Vatnahalsen. W tle dolina, którą kontynuuje się jazdę do Flåm.

20180707_133350
20180707_115655
Najbardziej stromy zjazd z Vatnahalsen w kierunku Flåm.
20180707_123043
20180707_123828

Autor: nurseinnorway.com

W 2011 roku opuszczam Polskę i wyruszam wraz z rodziną do Norwegii. Od pierwszego dnia w Norwegii pracują w zawodzie, bo nie po to się uczyłam tyle lat żeby robić cokolwiek. Norwegia daje nam możliwości, których w Polsce pewnie nie moglibyśmy mieć.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: