Czy warto uczyć się norweskiego?

Oczywiście, że tak!

Osobiście nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, że przeprowadzam się do innego kraju i nie uczę się języka, którym dana narodowość się posługuje.

Moje początki też nie były kolorowe i mimo tego iż ustny egzamin państwowy z norweskiego miałam zaliczony na poziomie A2 i B1 jeszcze przed wyjazdem, to wiele słów mimo wszystko nie rozumiałam ze względu na bogate dialekty.

Generalnie norweski jest naprawdę łatwym językiem i jeśli zna się dodatkowo niemiecki lub angielski, można go dość szybko opanować. Dodatkowym atutem znajomości tego języka jest to, że z lekką praktyką można komunikować się ze Szwedami i Duńczykami.

Reklama

Autor: nurseinnorway.com

W 2011 roku opuszczam Polskę i wyruszam wraz z rodziną do Norwegii. Od pierwszego dnia w Norwegii pracują w zawodzie, bo nie po to się uczyłam tyle lat żeby robić cokolwiek. Norwegia daje nam możliwości, których w Polsce pewnie nie moglibyśmy mieć.

2 myśli na temat “Czy warto uczyć się norweskiego?”

 1. Chciałabym zapytać się jak rozpoczęłaś naukę jęz. norweskiego w Polsce?
  Czy na kursie językowym ( możesz napisać w jakiej szkole).
  Jak długo i z jaką częstotliwością trwała nauka do uzyskania poziomu B1.
  Z chęcią przyjmę rady i wskazówki odnośnie nauki. Stawiam pierwsze kroki ale jestem pozytywnie nastawiona.

  Polubienie

  1. Podstawy języka uczyałam się na zorganizowanym przez firmie kursie, tych godzin jednak za dużo nie było, masymalnie 50. Następnie zaczełam na własną rekę przerabiać kursy z dostępnych mi wtedy na rynku kursów. Najlepszym moim zdaniem był kurs podstawowy z ESKK. Po pewnym czasie zapisałam się na jedyny w tym czasie kurs norweskiego, prowadzony przez Pana Bolanowskiego we Wrocławiu. Tam nauczyłam się najwięcej, super nauczyciel , niezwykle wymagający. Oprócz normalnego norweskiego mieliśmy też medyczny.
   Ciężko powiedzieć, jak długo musi trwać nauka do osiągnięcia poziomu B1. Jeśli jest się systematycznym, zawziętym i zmotywowanym to nauka idzie dość szybko. Teraz ma się dobry dostęp do środków dydaktycznych w internecie więc jest dużo łatwiej niż wcześniej jak ja się uczyłam. Teraz ucząc się jezyka skupiałabym się tylko na jednej książce- przerobić ją od początku do końca i dopiero zaczynałabym książkę z następnego poziomu. Do gramatyki super książka to Troll, na początek pierwsza część wystarczy. Poza tym to polecam książki, które się używa na kursie norweskiego i znajomości ich wymaga na egzaminie: Ny i Norge, På vei, Stein på stein oraz Her på berget.
   Pozytywne nastawienie i nauka z przyjemnością przyniesie na pewno dobre rezultaty!

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: